Historie tenisového klubu

Tenisový oddíl v rámci TJ Mníšek pod Brdy  vznikl v roce 1962 za přispění Hrudkoven a pár nadšenců jako jsou Jiří Milec, Fratišek Krákora, Slavomír Zemánek, rodina Rosenzweigů, Karel Pohorský, pana Rezka, Baumbruka a jiných.  Od roku 1967 se zapojil do soutěží družstev pořádaných ČTS v kategorii žáků a dospělých. V roce  1967 měl oddíl pouhých 19 členů, z toho 4 děti ve věku do 18 let  a provozoval dva tenisové kurty.

Od roku 2004 je Tenisový klub Mníšek (dále TKM) jako nástupce tenisového oddílu TJ Sokol Mníšek pod Brdy samostatným právním subjektem formou Občanského sdružení. Od roku 2007 převzal do správy a hospodaření areál tenisových kurtů včetně kabin.
K 1. lednu 2008  má TKM  59 členů, z toho 13 dětí a mládeže do 18 let.
Každoročně  se zástupci TKM  zúčastňují soutěží konaných pod hlavičkou  ČST v kategorii dospělých krajský přebor II. třída a starších a mladších žáku v kategorii okresní přebor.

Výkonnostní tenis provozuje cca  5 dětí, ostatní děti mají tenis jako smysluplné využití volného času spojené s výukou tenisu ( tenisové kroužky ).

Pro děti a mládež jsou denně vyčleněny v době 12 – 16 hod. všechny dvorce, kde probíhá každý den tréninkový proces. Soboty a neděle jsou od dubna do konce června vyhrazeny jako hrací dny všech soutěží družstev a období červenec-září a prosinec-duben jsou obdobím  individuálních i celostátních turnajů.

Klub realizuje a připravuje děti a mládež do 18 let jak na tenis výkonnostní tak i rekreační. Výkonnostní tenis formou tréninkového procesu a zapojení do celostátních soutěží družstev a jednotlivců. Tato oblast se týká cca 5 dětí, počínaje tenisovými školičkami, přípravkami a dále tréninkovými jednotkami. Další děti jsou zapojeny do tenisových kroužků a skupin, kde tenis realizují jako využití volného času se záměrem zdokonalení se v tomto sportu. Klub samozřejmě má i rekreační tenis dospělých, který představuje vyžití pro cca 35 členů starších 18 let.
Tenis je individuální sport, který vede každého k samostatnému myšlení a podporuje v každém jednotlivci zdravou část individualismu. V klubovém pojetí je však tenis i kolektivním sportem, kdy jednotlivec v družstvu nedokáže sám vůbec nic.
U rekreačního tenisu je největší doménou odreagování se od problémů všedního života a načerpání dalších hlavně psychických i fyzických sil.

V průběhu letní sezóny pořádá TKM několik  turnajů ve všech věkových kategoriích, včetně firemních a členských turnajů.

Dnešní areál TKM  představuje 3 tenisové dvorce a na zimu se snažíme získat grant na vybudování nafukovací haly pro dva kurty a jeden nový kurt, tak abychom mohli pořádat turnaje pro větší počet zájemců.  Kurty byly zrekonstruované v roce 2002 a tenisové kabiny cca pro 40 návštěvníků, s pánskou a dámskou šatnou a malou klubovnou, byly vybudovány v roce  1990.